Strona główna Giełda Katalog firm Aktualnosci Leksykon Technologie Forum Linki Reklama Kontakt

GIEŁDA

Poszukuję:

kupię węgiel, miał hurt

Poszukuję węgiel

Miały Ekogroszeki , muły

poszukuję miałów i mułów

Poszukujemy odbiorców w Polsce Północnej

Oferuję:

TRANSPORT

KOMPLEKSOWE DOSTAWY WĘGLA.

Węgiel z rosji - polecamy

KOMPLEKSOWE DOSTAWY WĘGLA.

TANI MIAŁ POLSKI I SYBERYJSKI

Współpraca:

TRANSPORT

BEZPOSREDNI IMPORTER OFERUJE OLEJ NAPEDOWY

TRANSPORT !!!

Nawiążemy współpracę

nawiążę współprace z dystrybutorami węgla kamienego

wejdź na giełdę »

dodaj ofertę »

technologie

Bagger 288 - największa koparka świata

Branża górnicza piłuje gałąź, na której siedzi

więcej »

 
Technologie

Branża górnicza piłuje gałąź, na której siedzi


Jakiś czas temu pisałem o problemie rosnących żądań płacowych i ich wpływie na kondycję przedsiębiorstw. Tym razem chciałbym wrócić do problemu protestów górniczych. W przeprowadzonym kilka dni temu referendum wśród górników aż 95% z nich opowiedziało się za strajkiem generalnym. Jakiś czas temu pisałem o problemie rosnących żądań płacowych i ich wpływie na kondycję przedsiębiorstw. Tym razem chciałbym wrócić do problemu protestów górniczych. W przeprowadzonym kilka dni temu referendum wśród górników aż 95% z nich opowiedziało się za strajkiem generalnym. Jakiś czas temu pisałem o problemie rosnących żądań płacowych i ich wpływie na kondycję przedsiębiorstw. Tym razem chciałbym wrócić do problemu protestów górniczych. W przeprowadzonym kilka dni temu referendum wśród górników aż 95% z nich opowiedziało się za strajkiem generalnym.

Co wywołało oburzenie górników?

Nie tak dawno wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz podał plany strategii wobec branży górniczej na lata 2007 - 2015 stając się tym samym wśród górników wrogiem numer jeden. Ogłoszona strategia zakłada wprowadzenie racjonalizacji kosztów kopalni m.in. uzależnienie pensji od wydajności oraz powolną prywatyzację sektora poprzez giełdę. Sektor górniczy jak wiadomo ma potężne długi, przerost zatrudnienia i silnie związki zawodowe.
Prywatyzacja to jedyna szansa na uratowanie choć części tego, co się da uratować.
Problem branży pozostaje nierozwiązany od lat.
Każda inna firma, oczywiście prywatna, będąc w takiej kondycji ekonomicznej już dawno ogłosiłaby upadłość. Ale górnictwo rządzi się innymi prawami. Przez lata dotowane przez Skarb Państwa pozostawało w całkowitym oderwaniu od rynkowych realiów. Liczne przywileje jakie mieli i mają górnicy do dziś budzą zazdrość przedstawicieli innych zawodów. Mam na myśli wysokie pensje, tzn. trzynastki, czternastki oraz wywalczone gwarancje zatrudnienia.

Rzut oka na wyniki finansowe

Po doskonałym roku 2004 i niezłym 2005, poprzedni rok był fatalny. W 2004 roku Kompania Węglowa - zarobiła 429,9 mln zł netto, w 2005 r. 236 mln zł, a rok 2006 jak wynika z szacunków zamknie się minimalną stratą.

Największa firma branży - Kompania Węglowa - zatrudnia 67 tys. pracowników spośród 122 tys. ogółu zatrudnionych w górnictwie. I wielkość zatrudnienia to jej głównie osiągnięcie. Pozostałe dane są fatalne. KW ma blisko 3,8 mld zł zadłużenia, w tym ponad 1,6 mld zł wobec ZUS.

Strajk prostą drogą do upadłości

Resort górnictwa szacuje dzienne straty branży na 90 mln. Biorąc pod uwagę, że kopalnie są potężnie zadłużone, a cały ubiegły rok dla największej na rynku Kompanii Węglowej zakończył się stratą, nawet kilkudniowy strajk może być przysłowiowym gwoździem do trumny.

Górnicy narzekają na zbyt niskie ich zdaniem ceny skupy węgla. Jako argument przytaczają to, że od kilku lat huty kupują od nich węgiel po tej samej cenie, a wytwarzana po części z węgla stal podrożała trzykrotnie. Problem w tym, że kontrakty, które zostały zawarte i tak są ukłonem w stronę kopalni. Polski węgiel można bowiem zastąpić tańszym, kupionym w Rosji lub na Ukrainie.

Czy Państwo zrobi coś w kierunku rozwiązania problemu kopalń?

Dlaczego wciąż topi się miliardy złotych i ulega naciskom strajkujących górników zamiast dążyć do znacznego zmniejszenia udziału węgla w gospodarce. Obecnie 40% energii wytwarzane jest z krajowego węgla. Dzięki temu mamy tańszy prąd, ale w razie wyczerpania pokładów węgla będziemy praktycznie całkowicie uzależnieni od rosyjskiego gazu, który stanowi alternatywę dla węgla. Czy nie lepiej pójść drogą Francji, która dzięki elektrowniom atomowym praktycznie wyeliminowała węgiel jako surowiec niezbędny dla energetyki? Na potrzeby hut można by za to kupować tańszy węgiel od naszych wschodnich sąsiadów wedle zapotrzebowania. Potrzeba jednak odważnych decyzji. Prywatyzacji i niestety masowych zwolnień. Pieniądze, które dziś idą na dofinansowanie branży należałoby przeznaczyć na odprawy dla pracowników i inwestycje w sprzęt dla nielicznych kopalni, które posiadają znaczne zasoby węgla. Z 400 tys. górników w roku 1990 obecnie pozostało 122 tys.
Mimo tak znacznego spadku zatrudnienia, branża górnicza wciąż boryka się z poważnymi problemami i nadal nie widać żadnych sensownych rozwiązań. Wszelkie negocjacje i próby załagodzenia sporów mają charakter krótkoterminowy.

Źródło: PB, Rzeczpospolita ---

www.finanseosobiste.pl - praktyczne porady finansowe, informacje o nowościach finansowych
tomaszbar.pl - finanse, gospodarka, polityka, społeczeństwo

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Źródło: Tomasz Bar

dodano: 12:40, 19.8.2009

Przeczytaj inne...


Bagger 288 - największa koparka świata

Branża górnicza piłuje gałąź, na której siedzi

 
WYSZUKIWARKA

Szukaj wg słowa kluczowego:

 

Katalog firm

MAWO-TECH

PPHU Wach-Mar Mariusz Wachecki

INCOMGREEN International Company of Green Energy

PHU Bartex Karolina Bartniczek

SKŁAD OPAŁU GLIWICE

PHU AKTE

Eurologistyka-Wschód

Firma Handlowa TERGO Anna Janas

Carboma s.c.

Firma Handlowo-Usługowa CARBO Adrian Jojko

wejdź do katalogu »
dodaj firmę »

WYSYŁANIE ZAPYTAŃ

WĘGIEL KAMIENNY

WĘGIEL BRUNATNY

WĘGIEL AKTYWNY

WĘGIEL DRZEWNY

MASZYNY I URZĄDZENIA

AKCESORIA

leksykon

Woda gazowana

Tlenek węgla(II)

Spiekanie

Kwas węglowy

Freony

więcej »

AKTUALNOśCI

VEKA AG wzmacnia swoją pozycję poprzez przejęcie konkurencyjnej firmy GEALAN.

Pliki cookies - Polityka prywatności

Innova Capital inwestuje w sektor przesyłu energii

PBG, PGNiG i Bank Pekao zawarły porozumienie w związku z budową kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów

Akcyza na węgiel i koks

więcej »

PRAWO

więcej »

forum

Selling coal Ukraine ICQ439397129 (1)

utleniony węgiel brunatny (0)

ktoś oszukuje (4)

UWAGA na eko groszek workowany z firmy eko-pak (9)

nowe ciekawe forum (0)

więcej »

CENTRUM INFORMACJI

Serwis palet transportowych

Serwis rynku paliw


Giełda Katalog firm Leksykon Aktualności Forum Technologie Linki Reklama Regulamin Pomoc Kontakt

 Korzystanie z bezpłatnych mechanizmów serwisu oznacza akceptację jego regulaminu.